background image
Alışveriş Sepetim

Ramazan Bayramı 2023


Ramazan Bayramı ya da bir diğer adıyla Şeker Bayramı İslam Dünyası’nda kutlanan iki büyük dini bayramdan biri. Ramazan ayı boyunca oruç tutulur. Orucun bittiği son gün arife günü ve sonraki üç gün Ramazan Bayramı’dır. Her yıl tarihi değişen Ramazan Bayramı 2023 yılında 21 Nisan’a denk geliyor. 21 Nisan 2023 Ramazan Bayramı’nın ilk günü. Üç gün sürecek olan bu dini bayram 23 Nisan’da sona erecek.
Bayramlar toplumda sevginin, saygının ve birliğin artmasına vesile olur. Bayram zamanlarında herkes birbirine karşı daha anlayışlı olur. Bayramların toplumsal hayattaki bir diğer önemi ise çocuk, genç, yetişkin herkesin hediyeleşmesi için fırsat sunmasıdır. Özellikle yaşça büyüklerin kendinden küçüklere harçlıklar, hediyeler vermesi bayramların en önemli geleneksel adetlerinden biridir. Aileler birbirlerine ziyaret ederek yaşça büyük olanların elleri öpülür ve iyi dilekler iletilir. Böyle bir bayrama sahip olmak toplumumuzdaki hediyeleşme kültürünün de ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca sadece aileye, komşuya, tanıdığımız insanlara değil tanımadığımız ve ihtiyaç sahiplerine de hediyeler alarak onları mutlu etmek oldukça önemlidir. Böylece ihtiyacımız olan birlik ve beraberliği yaşamak için bayramlar bir fırsat olur. Bu yıl 21 Nisana gelecek Ramazan Bayramı’nda siz de sevdiklerinize vakit ayırarak onlarla vakit geçirebilir, onlara hediyeler alarak bir Ramazan geleneğini yerine getirebilirsiniz.
 

Ramazan Bayramı Ne Zaman?


Ramazan Bayramı’nın her yıl 10 gün önceden başlar ve tarihi değişir. Yaklaşık olarak her 32 senede bir Ramazan Bayramı senenin aynı günlerine denk gelir. Bu mesele hicri takvim ve miladi takvimin farklılığından kaynaklanır. Ramazan ayı hicri takvim ayıdır fakat biz günlük yaşamda miladi takvime uygun şekilde tarihleri belirliyoruz. Ramazan Bayramı bu sene 20 Nisan arife olmak üzere 21 Nisan bayramın ilk günüdür. Bayramın ilk günü Müslümanlar tarafından camide namaz kılmakla başlayıp geleneksel bayram kahvaltıları ile devam eder. Bu geleneksel kahvaltılardan sonra bayram ziyaretleri yapılır. Genellikle küçüklerin büyükleri ziyarete gittiği bayram ziyaretlerinde hediyeleşmek de bir gelenektir. Misafirlere kolonya ikram etmek normal zamanlarda da yapılsa bile bayramlarda ayrı bir öneme sahiptir. Eve gelen misafire öncelikle kolonya tutulur. Ardından ağzı tatlansın diye şeker çikolata ikram edilir. Bu bir hoş geldiniz deme biçimidir. Eski zamanlarda arife gününde gidilen bayram alışverişlerinde kocaman cam şişelerden pompayla kendi şişenize aktararak kolonya alma devri geride kalsa da kolonya ikram etme ritüeli hala devam ediyor. Normal günlerde de gelen misafire kolonya ikram edebilirsiniz ancak bayramlarda bunu yapmak bir geleneği yaşatmaktır. Şimdilerde pompayla götürdüğünüz şişeye aktarmak yerine hazır olarak istenilen çeşit ve kokularda kolonyalara kolayca satın alabilirsiniz. Tek çeşit kolonyayı kocaman şişeden pompayla almayı beklemenize gerek yok. Watsons kolonya seçeneklerinde harika bir çeşitlilik sunuyor. Limondan ardıça, mandalinadan yasemine onlarca çeşit arasından mutlaka seveceğiniz bir koku bulabilirsiniz. Geleneksel olmaktan yanaysanız limon, tütün, leylak gibi kokular, farklı ve yenilikçi olmak isterseniz aqua, çam, Japon kiraz çiçeği gibi seçimler yapabilirsiniz. Evinizi ziyarete gelebilecek küçük misafirlerinize bir hoşluk yapmak isterseniz bebek kolonyası ile onları karşılayabilirsiniz. Bebeklerin ve çocukların hassas ciltlerine zarar vermeyecek içeriği olan bu ürünler boya, paraben vb. zararlı maddeler içermez.
 

Ramazan Bayramı Fırsatları


Ramazan Bayramı geleneksel olarak hediyeleşmenin, yardımlaşmanın olduğu bir ay olması nedeniyle bu özel zamana uygun olarak düzenlenen fırsat ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ramazan Bayramı’na özel fırsatlar ile eksiklerinizi, ihtiyaçlarınızı tamamlayabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için dilediğiniz ürünlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Bayramların geleneksel olan hediyeleşme ritüeline özel hediye seçenekleriyle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Sevdiklerinize bayramlarda hediye almak hem bir geleneği yaşatmak hem de hediye aldığınız kişileri mutlu etmeye bir fırsat yaratmaktır. Hediye almak dinen de önemli ve dinde sünnet olarak yeri vardır.
 

Bayram Alışverişi Watsons'tan Yapılır


Bayram gelmeden önce yapılan geleneksel işlerden biri bayram temizliğidir. Evi bayrama, misafirlere hazırlamak için öncesinde büyük bir temizlik yapılır. Günlük hayatta yapılan temizliğe nazaran bayram temizliği daha incelikli olduğu için evi dip köşe temizlemek gerekir. Evi pırıl pırıl yaptıktan sonra sıra kendi kişisel bakımınızı yapmaya gelir. Bayrama eviniz kadar kendinizi de aynı özenle hazırlamalısınız. Ramazan Bayramı dini bir bayram olduğu için dini ödevleri de yerine getirmeniz şart. Dinen de vücut temizliği yapmak, güzel kokmak oldukça önemlidir. Kişisel bakımınızı en ince ayrıntısına kadar yapmalı, bayramda her zamankinden daha bakımlı ve özenli görünmelisiniz.
Bir diğer kıymetli bayram nostaljisi de bayramda bayramlık giymektir. Bayramlık bayram için özel olarak alınan yeni ve temiz kıyafetlerinizin olması. Genellikle artık sadece çocuklar için bayramlık alınsa da siz de kendinize bayramlık alarak bu nostaljik ve heyecan verici duyguyu yaşayabilirsiniz. Bayramlık giyerek bir geleneği yerine getirdiğiniz gibi kendinizi şık ve güzel hissedebilirsiniz.
Güzel hissetmek için sadece yeni kıyafetler yetmez. Kişisel bakımınız için de bayram öncesinde kendiniz için alışveriş yapmalısınız. Peki bayram alışverişinde ne alınır? Öncelikle vücut temizliğinizi yapmanızı sağlayacak ağda ya da jilet gibi kişisel bakım, cilt bakımı yapmanızı sağlayacak peeling, nemlendirici gibi vücut bakım ürünleri ile işe başlayabilirsiniz. Yüz maskeleri, peelingler, siyah nokta temizleme bantları gibi lokal bölgeler için de derinlemesine temizlik yapabilirsiniz. Saçlarınızın da bakımlı ve temiz olması önemli. Saç boyalarından şampuanlara, saç bakım serumlarından saç maskelerine kadar pek çok saç bakım ürününü de Watsons’ta inceleyebilir, ihtiyacınıza uygun olanları seçebilirsiniz. Dilerseniz kendinize aldığınız kişisel bakım ürünlerinden sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz setler oluşturabilirsiniz. Sonuçta bayram sevdiklerinizi mutlu edebildiğinizde gerçekten bayram olur.
Watsons’ın sınırsız ürün skalası içinden mutlaka kendi beğeni ve bütçenize uygun olan bir şeyler bulabileceğinize eminiz. El kremleri, kolonyalar gibi küçük hediyeler seçebileceğiniz gibi vücut sprey, parfüm gibi seçimler de yapabilirsiniz. Geçmiş zaman adetlerine uygun bir hediye vermek istiyorsanız fermuarlı minik cüzdanlardan alarak içine harçlık koyabilir ve küçük çocukları bu minik hediye ile sevindirebilirsiniz. Cüzdanlar kalıcı olacağı için her bayram bu tatlı hediyenizle hatırlanırsınız. Dilediğiniz ürünleri avantajlı fiyatlarla satın almak için Watsons’ın Ramazan Bayramı kampanyalarını takip edebilir, istediğiniz ürünlere Ramazan Bayramı fırsatları sayesinde avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Mağazada Bul

Lokasyonum
Telefon Numarası *
Bir kod girin. *