background image
Alışveriş Sepetim
 

Bebek ve Çocuk Güneş Kremi


Havalar ısındıkça çocuklarla beraber açık havada geçirilen süre uzar. Çocuklar parklarda, deniz kenarlarında uzun saatler oyun oynarken güneş ışınlarına daha fazla maruz kalır. Bu süre boyunca güneş ve güneşten alınan D vitamini çok faydalıdır. Ancak aynı şekilde yine güneş kaynaklı olan radyoaktif ultraviyole ışınlar cilt sağlığına zararlıdır. Bebeklerin ve çocukların güneşin olumlu etkilerinden faydalanıp zararlı güneş ışınlarına karşı ciltlerini koruması için mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanmaları gerekir. Yetişkinler gibi çocuklar da bu ışınlara gün boyu maruz kalırlar. Bunun için mutlaka onların da güneşin zararlı etkilerinden korunması için ebeveynlerinin güneş koruma özellikli ürünleri tercih etmesi gerekir.
Güneş kremini düzenli kullanmak çocukların cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korunarak sağlıklı bir cilt yapısının olmasına yardımcı olabilir. UVA ve UVB ışınları, cildin yaşlanmasına, cilt kanseri gibi cilt hastalıklarına ve diğer cilt problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, güneş kremi kullanmak, bebeklerin ve çocukların cilt sağlığını korumak için önemlidir.

 

 

Bebek ve Çocuk Güneş Kremi Nasıl Olmalı?


Bebekler ve çocuklar, ciltleri hassas olduğu için güneş ışınlarına karşı özellikle savunmasızdır. Bu nedenle, bebek ve çocuk güneş kremleri, yetişkinlere göre daha hafif ve ciltlerini tahriş etmeyen özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca, bebek ve çocuk güneş kremleri hassas cildi olan çocukların sağlığına özel olarak tasarlanır. Bunun için yetişkinlerin kullandığı ürünler yerine bebek ve çocuklar için özel olarak formüle edilmiş ürünler tercih edilmelidir.
Güneş koruma faktörü olan SPF bebek ve çocuklarda minimum 30 faktörlü bir yüksek koruma içermelidir. Hatta bu kremler genellikle daha yüksek bir SPF içerirler. Bebekler ve çocuklar hassas bir cilde sahip olduğu için ciltteki tahrişi önlemek için fiziksel filtreler kullanılır. Bu filtreler sayesinde güneş ışığı onların ciltlerine zarar vermez ve aynı zamanda cilt bariyerini korur.

 

 

 

 

Bebek ve Çocuklar için Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?


Bebeklerin ve çocukların cildi daha narin olduğu için kullanılacak her ürün bebeklerin hassas ciltlerine uygun olmalıdır. Çocuklar için formüle edilmiş güneş kremleri onların narin cildine özel olarak tasarlanmıştır. Bebeklerin ilk 6 ay güneş kremi kullanmasına gerek yoktur. 6 aydan büyük bebekler ve çocuklar için de en az 30 gibi yüksek koruma faktörlü, suya dayanıklı, dermatolojik olarak test edilmiş ve kokusuz olan çocuk güneş kremleri önerilir. Güneş kremi kullanmadan önce, seçtiğiniz ürünün etiketini dikkatlice okumalı ve kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanmalısınız. Alerji riskini göz önünde bulundurarak ilk defa kullanacağınız ürünü çocuğunuzun vücudunda küçük bir alanda test etmelisiniz. Böylece olası bir alerjik reaksiyonunun önceden fark etmiş olursunuz.

 

 

 

 

Bebek Güneş Kremi Kaç SPF Olmalı?


Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için bebek güneş kremleri en az 30 SPF koruma faktörüne sahip olmalıdır. 30 SPF cildin güneş tarafından yayılan UVA ve UVB ışınlarından korunmasına yardımcı olur ve bebeklerin cildini güneşin olumsuz etkilerine karşı korur. Güneşe çıkmadan önce en az 30 dakika önce uygulanmalı ve krem her iki saatte bir tekrarlanmalıdır. Özellikle havuz deniz gibi suyla temas durumunda hızlıca yenilenmelidir. Güneş kremi seçerken SPF’nin yanı sıra dermatolojik olarak test edilmiş, suya dayanıklı olan, kokusuz ve bebek cildinin hassasiyetine uygun bir seçim yapmalısınız.

 

 

 

 

Bebekler için Güneş Kremi Nasıl Seçilir?


Bebekler anne karnından çıktıkları anda ciltlerini koruyan özel bir tabaka ile doğarlar. Bu sayede ciltleri dünya üzerindeki yaşama ayak uydurmalarını kolaylaştırır. Yetişkinlere göre ince olan cilt bariyeri nedeniyle bebekler daha hızlı su kaybederler. Su kaybı da kontrol altına alınmazsa güneşle temaslarında güneş yanığı gibi etkilere sebep olabilir. Ayrıca bebeklerin yağ bezleri de yetişkinlere göre az olduğu için bebeklerin ciltlerinin daha kuru ve hassas olmasına neden olur. Yine cilt yapısının ince olmasına bağlı olarak bebeklerin cildinde daha az melanin bulunur. Melanin cilt rengini ve güneş ışınlarına karşı koruma seviyesini belirleyen pigmenttir. Bebeklerin cildinde daha az melanin bulunur, bu nedenle güneşe karşı daha hassastırlar. Tüm bunlar göz önüne alındığında bebekler ve çocuklar için güneş kremi kullanmak olmazsa olmaz önemdedir. Peki, bebekler için güneş kremi çeşitleri arasından nasıl seçim yapılır? Seçim yaparken sihirli kelimeniz “hassas” olmalı. Bebeklerin hassas cildini önemseyen, onlara uygun içerikleri olan ürünler seçmelisiniz. Ardından koruma faktörü değeri, suya dayanıklı oluşu, dermatolojik olarak test edilip edilmediği, parfümsüz ve kokusuz olması, bebeğinizin yaş aralığı gibi kriterleri de seçiminizde dikkate almalısınız.

 

 

 

 

Bebekler Güneşten Nasıl Korunur?


Bebeklerin hassas ciltleri güneşe karşı oldukça duyarlıdır ve güneş ışınlarına maruz kalmaları hassas ciltlerinde yanıklara, tahrişe, alerjik reaksiyonlara ve diğer cilt problemlerine neden olabilir. Bu nedenle bebeklerin güneşten korunması önemlidir. Bebeğinizi güneşten korumak için gölgelik alanlar tercih etmelisiniz. Bebeğinizi güneş ışınlarından korumak için park, deniz kenarı gibi uzun süreli bulunacağınız yerlerde gölgelik alanlarda kalabilirsiniz. Özellikle öğle saatleri gibi güneşin yoğun etkilerinin olduğu saatlerde de gölgede olmak çok önemlidir. Gölgede kalmak kadar bebeğinizin kıyafetlerine dikkat etmek de önemlidir. Bebeğinize ince ve hafif giysiler giydirmelisiniz. Terlemeyi önlemek için pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetler uygundur. Bebeklerin cildi hassas olduğu için, uzun kollu giysiler ve pantolonlar giydirmek de iyi bir seçim olabilir. Hatta denize girecek bebeğinize uzun kollu, UV filtreli bebek mayoları giydirebilirsiniz. Yüzünü ve kafasını korumak içinse bebeğinize şapka takmalısınız. Bebek şapkalarının UV filtreli olanlarını tercih edebilir, seçiminizi açık renkli olanlardan yana yapabilirsiniz. Yine güneşten korumak için kullanabileceğiniz bir aksesuar olarak güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Bebeğinizin gözlerini güneş ışınlarından korumak için güneş gözlüğü takabilirsiniz. Güneş gözlüğü kullanımı bebeğinizin ayına göre değişebileceği için mutlaka doktoruna danışarak kullanmalısınız. Ayrıca diğer tüm durumlar ve kullanılacak ürünlerle ilgili olarak da doktorunuzun önerisini gözetmelisiniz. Tüm bunları yaptığınızda bebeğiniz için güneşten tamamen bir koruma sağlamış olmazsınız. Ek olarak mutlaka bebeğiniz için güneş kremi kullanmanız gerekir. En az 30 SPF koruma faktörüne sahip güneş kremi kullanmalısınız.

 

 

 

 

Bebek Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Bebekler için güneş kremi satın alırken tahriş ve alerjik reaksiyonlara neden olabilecek durumların önüne geçmek için dikkatli seçim yapılmalıdır. Bebek güneş kremi içeriği çok önemlidir. Özellikle kimyasal içerikler içermeyen, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek şekilde formüle edilmiş olması gerekir. Paraben, alkol, parfüm ve yapay renklendiriciler gibi zararlı kimyasallar içermemesine dikkat etmelisiniz. Eğer organik bebek güneş kremi seçerseniz bu ürünler doğal olarak zararlı maddeler içermez. Dermatolojik olarak test edildiğini belirten ürünler tercih etmelisiniz. Dermatolojik testler, ürünün cilde zarar vermeden kullanılabileceğini gösterir. Böylece bebeğinizin cildinin güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Kullanacağınız kremin yapışkan bir formu olmamalıdır. Bebek güneş kremi, cilde kolayca nüfuz eden ve yapışkan olmayan bir yapıda olmalıdır. Böylece bebeğinizin cildi rahat ve temiz kalır. Bebek ve çocuk güneş kremi fiyatları marka, ambalaj boyutu, içerdiği maddeler, SPF derecesi ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bebeğiniz için ihtiyacınız olan tüm anne bebek bakım ürünleri ve çok daha fazlasını Watsons’ta bulabilirsiniz.

 

 

Mağazada Bul

Lokasyonum
Telefon Numarası *
Bir kod girin. *