background image
Alışveriş Sepetim
Cilt Bakım Rutini

Karma Cilt Bakım

filtreler

STOK DURUMU

MARKA

KATEGORİ

ALT KATEGORİ

FİYAT

Filtreleri sıfırla Doğrula
Sıralama:
46 ürün
filtreler
Watsons Club ile
( 29 )
Watsons Club ile
( 10 )
Sepete Ekle
1 2
 

Karma Cilt Bakım Ürünleri

Karma cilt, tiki farklı cilt tipi özelliklerini bir arada barındırır. Genellikle t bölgesi yağlı ve diğer yerler kurudur. Bu nedenle karma cilt tipine sahip olan kişiler, doğru ve etkili ürünlerle bu karma yapıyı dengelemelidir. Doğru cilt bakım rutini oluşturmakta güçlük çekebilen karma ciltler, ciltlerine uygun ürünü bulmakta da zorluk çekebilirler. Bu nedenle öncelikle bir cilt doktoruna gözükmeniz gerekmektedir. Cildinizdeki karma yapıya sebep olan her ne ise kaynağını çözmeniz gerekecektir. Örneğin çok yağlı besleniyor veya az su içiyor olabilirsiniz. Bunun dışında cilt bakım ürünlerinizi de bu cilt tipine uygun ürünlerden belirlemelisiniz. Olası cilt sorunlarını önleyerek sağlıkla ışıldayan bir cilde kavuşmak için bu gereklidir. Ürünlerin içeriğini kontrol etmek, cilt sağlığınıza uygun olanı seçmenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar için kimyasal içerikler hassasiyetlere neden olabilir, bu nedenle doğal veya organik içeriklere sahip ürünleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Karma cilt bakım ürünlerini Watsons’ta kolaylıkla bulabilirsiniz. Nasıl uygulanacağı ve kullanılacağına dair Watsons danışmanlarından yardım alabilirsiniz. 

 

Karma Cilt Nedir? 

Karma cilt terimi, cilt tipini belirlemek için kullanılır. Bu cilt tipi hem kuru hem de yağlı bölgelerin kombinasyonundan oluşur. Yani kişinin cildinin bazı bölgeleri yağlı olabilirken bazı yerleri kuru ve normal olabilmektedir. 

Karma cilt tipine sahip insanlar genellikle T bölgesinde yani alın, burun ve çene kısmında yağ problemi yaşarken yanaklar, göz çevresi gibi diğer bölgelerde kuruluk sorunu yaşarlar. Bu durum, cildin farklı bölgelerinde farklı ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış özel bakım ister. Cilt tipi, bir bireyin genetik yapısı, hormonal değişiklikleri, yanlış cilt bakım ürünleri kullanımı veya çevresel faktörlerden etkilenir. Karma cilt yapısına sahip olanlar ise cilt bakım rutinlerini dengelemeye yönelik ürünler kullanmalıdır çünkü vücutlarının ihtiyaçları bu yöndedir. Dikkatli bir şekilde ürün seçimi yapmalıdırlar. 

Karma cilt tipine sahip olanlar yağsız, hafif nemlendiricili ve T bölgesindeki fazla yağı kontrol edecek özel formüle sahip ürünler kullanmalıdır. Oil-free ve karma cilt tiplerine uygun temizleyiciler de kullanabilirler. Böylece ciltte bir geneleme sağlayabilirler. 

 

Karma Cilt Tipinizi Nasıl Öğrenirsiniz?

Cilt tipleri yağlı, kuru, karma ve hassas olarak farklı çeşitlere ayrılır. Cilt bakım rutininizi ise cilt tipinize göre belirlemeniz gerekecektir. Peki siz hangi cilt tipine sahipsiniz? Yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç saat bekleyip T bölgesinde alın, burun, çene parlama var mı bakabilirsiniz. Eğer parlıyorsa, yağlı bir cilde işaret edebilir. Diğer yerler pul pul ya da kuru iken buralar yağlı bir görünüm veriyorsa karma bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Her cilt tipinde olduğu gibi, karma ciltlerde de nem ve mineral eksikliği olabilir. Cildin en üst epidermis tabakası, vücudu çevresel faktörlerden koruyan bir bariyer görevi görür. Ciltte bulunan yağ bezeleri, rutin olarak sebum üretir. Sebum, cildin yumuşaklığını ve elastikiyetini koruyan bir bileşendir. Sebum üretimi normalden sık ve aşırı gerçekleşirse cildin epidermis tabakasında yağlanma sorunu ve parlama ortaya çıkar. Karma ciltlerde T bölgesinde yoğunlaşır. Gözeneklerin tıkanmasına ve olası cilt sorunlarına yol açar. Kuruluk gözlemlenen yerlerinde ise nem takviyesine ihtiyaç vardır. Bu cilt tipi için özel olarak hazırlanan cilt bakım ürünleri, T bölgesindeki yağlanmayı alırken kuru bölgelere ihtiyaç duyulan nemi sağlar. Cilt tipinizi öğrenmek için cilt bakım bantlarını kullanabilirsiniz. T bölgesi yağlı ve diğer yerler kuru şeklinde bir görünüme sahipseniz muhtemelen karma cilde sahipsiniz. Aynı zamanda Watsons çalışanlarından yardım alarak cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. 

 

Karma Ciltlere Yan Etki Yapabilecek Ürünler Nelerdir?

Karma cilde sahip bireyler, cilt bakım ürünlerini seçerken dikkatli olmalıdır. İçeriklerinde bazı potansiyel sorunlu maddelerden kaçınmalıdır. Aşırı matlaştırıcı tonikler veya nemlendiriciler, yağlı bölgelerdeki sebum üretimini azaltabilirken kuru bölgeleri daha da kurutabilir. Aşırı kuruluk yaratan temizleyiciler, kuru bölgelerde tahrişe ve pul pul dökülmeye neden olabilir. Alkol içeren tonikler veya astringentler, cildi kurutabilir ve hassas bölgelerde tahrişe yol açabilir. Ağır krem ve yağlar, yağlı bölgelerde aşırı parlama ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Sert peeling veya aşındırıcı içeriklere sahip ürünler, cilt bariyerini zayıflatabilir ve hassas bölgelerde tahrişe yol açabilir. Parfüm içeren veya renklendirici maddeler içeren ürünler, hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Uygun olmayan güneş koruma faktörüne sahip ürünler veya yağlı his bırakan güneş kremleri, ciltte ağırlık hissi ve yağlılık yaratabilir. Her cilt tipi farklıdır, bu nedenle herkesin tepkileri farklı olabilir. Bu ürünlerin karma ciltlere nasıl etki edeceği kişiden kişiye değişebilir. Cilt bakım ürünlerini seçerken, cilt tipinize uygun olduğundan emin olmak ve ürünleri dikkatlice test etmek önemlidir. Eğer cilt bakımında belirli bir ürünle ilgili endişeleriniz varsa, bir dermatologdan veya cilt bakım uzmanından profesyonel tavsiye almak önemli olacaktır.

 

Karma Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karma cilde sahip olanlar, hem yağlı hem de kuru bölgelerin ihtiyaçlarını karşılayan bir cilt bakım rutini oluşturmalıdır. Cildinizi temizlemek için nazik bir temizleyici kullanın. Aşırı kuruluk yaratmayan, yağlı bölgelerdeki sebum üretimini dengeleyen temizleyiciler idealdir. Alkol içermeyen ve nazik tonikler kullanın. Bu, cildi dengelemeye yardımcı olabilir. Göz çevresi gibi hassas bölgeler için özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanın. Parfüm içermeyen ürünleri tercih edin. Güneşten korunmak önemlidir. Hafif, yağsız güneş kremleri kullanarak cildinizi UV ışınlarından koruyun. 

 

Karma Cilt İçin Günlük Bakım Rutini Nedir?

Karma cilt tipi için etkili bir günlük bakım rutini, hem yağlı bölgelerdeki parlama ve sivilce kontrolünü sağlamak hem de kuru bölgeleri nemlendirmek amacıyla dengeli bir yaklaşım içermelidir. Sabah bakım rutininizde cildinizi hafif ve nazik bir temizleyici ile temizleyin. Yağlı bölgelerdeki sebumu kontrol altına alacak ancak kuru bölgeleri kurutmayacak bir temizleyici tercih etmelisiniz. Alkol içermeyen bir tonik kullanarak cildinizi dengeleyin. Tonik, cildinizi hazırlayarak diğer ürünlerin daha etkili olmasına yardımcı olabilir. Hafif, su bazlı bir nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirin. Yağlı bölgelerde hafif bir nemlendirici kullanmak, cildi ağırlaştırmadan nemlendirme sağlayabilir. Gün boyunca gerekirse matlaştırıcı kağıtları veya pudraları kullanabilirsiniz. Akşam rutininizde, özellikle sivilce kontrolü, leke azaltma veya anti-aging gibi hedeflere yönelik bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Özellikle akşamları cildimiz gün boyu dışarıdan çeşitli kirler toplayabilir. Akşam cildin maruz kaldığı lekeleri ve kirleri temizleyiciyle temizleyip serum, krem ve göz altı ürünleri kullanabilirsiniz. 

 

Karma Ciltlerin Yaşayabileceği Sorunlar?

Karma cilt tipine sahip bireyler, yağlı ve kuru bölgelerin bir arada bulunması nedeniyle çeşitli cilt sorunlarıyla karşılaşabilirler. T bölgesinde (alın, burun, çene) yoğun sebum üretimi nedeniyle yağlı bölgelerde parlama ve sivilce olabilir. Yanaklar, göz çevresi veya bazı kuru bölgelerdeki nem eksikliği nedeniyle kuruluk ve pul pul dökülme. 

 

Karma Cilt Bakım Ürün Önerileri

Karma cildin çözümü yağlı ve kuru bölgelerin birbiriyle eşitlenmesidir. Bunun için Watsons’tan satın alabileceğiniz popüler ürünler şöyledir;

L'Oreal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu Normalden Karmaya Ciltler 

Bu ürün, su bazlıdır. Likit dokusuyla anında emilir ve yoğun bir şekilde nem sağlarken anında ferahlık verir.

 

Celenes Sea BuckThorn Yüz Bakım Kremi Dengeleyici Yağlı ve Karma Ciltler

Bu ürün, yağlı ve karma ciltler için geliştirilmiş özel bitkisel formülü ile cildi nemlendirir ve parlamayı engeller.

 

Pure Aura Hologram Aydınlatıcı Karma Glitter Yüz Maskesi

Bu iki katmanlı maske bir tarafında aktifleşmiş kömür ve diğer tarafında nemin buharlaşmasını önleyen folyo bulundurur. 

Mağazada Bul

Lokasyonum
Telefon Numarası *
Bir kod girin. *
Bir kod girin. *
Üye ol butonuna tıkladığında kayıt sözleşmesini kabul etmiş olacaksın.