background image
Alışveriş Sepetim

Dünya Kadınlar Günü 2023

Dünya Kadınlar Günü, kadın hareketinin odak noktası olarak her yıl 8 Mart’ta kutlanıyor. Kutlama olarak ifade edilse de olayın özünde bir anma olan 8 Mart kadınların günümüzdeki konumunu ve haklarını dolaylı olarak etkilediği için kadın hakları konusunda bilinmesi gereken tarihi bir mücadele. 8 Mart Kadınlar Günü 2023 yılında ne ifade ediyor diyorsanız mutlaka yazımızı okumalısınız.

8 Mart Kadınlar Günü İndirimleri

Kadınların üretimde, ekonomide fırsat eşitliği için yıllar önce verdiği mücadelenin etkileri günümüzde de sürüyor. Bu mücadelede kadınların ekonomik özgürlüğe sahip olmaları için fırsat eşitsizliğinin önüne geçilmesi gerekmekte. Watsons da kadınlara sunduğu fırsat ve kampanyalarla destek veriyor. 8 Mart Kadınlar Günü indirimi ile kadınların kişisel bakım ürünlerini daha uygun fiyatlarla satın almalarına imkan sunuyor. Watsons.com’u ya da mağazalarımızı ziyaret ederek siz de bu 8 Mart’a özel düzenlenen kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Kadınlar Günü Hediyesi Ne Alınabilir?

Kadınlar gününde hediye alırken özellikle kadın emeğini destekleyen seçenekler tercih ederek 8 Mart’ın anlamını yaşatabilirsiniz. Watsons ekonomik sürdürülebilirlikte kadın emeğini destekleyerek Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile iş birliği gerçekleştiriyor. Bu iş birliği sayesinde kadınların üretime katılmalarına ve ekonomik olarak güçlenmelerine fırsat sunan bu çalışma ile binlerce dar gelirli kadına Watsons destek oluyor. 200’ün üzerindeki kadın kooperatifinde kadınların el emekleriyle ürettikleri doğal içerikli, yerel üretimleri Watsons hiçbir kar elde etmeden milyonlarca müşterisiyle buluşturuyor. Dar gelirli kadınların ev ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için ürettikleri ürünleri satmalarına fırsat sunan bu oluşum kadınları hayata kazandırmak için harika bir yol. Watsons kadın üreticilere mağazalarında yer vererek desteklerken kadın müşterilerini kadınlar günü kampanyası düzenleyerek dayanışmayı artırıyor. Siz de 8 Mart Dünya Günü’nde anlamlı bir hediye vermek isterseniz bu ürünlerden birini tercih ederek kadınları destekleyebilirsiniz. Doğa dostu bir üretim anlayışıyla üretilen el emeği işlemeli cüzdanlar, lavanta keseleri, file torba, bittim sabunu ya da baskılı sabunlar gibi yerel ürünleri alarak dar gelirli, yerel üretici olan kadınlara ekonomik destek sağlayabilirsiniz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün 1800’lü yıllara dayanan bir hikayesi var. Kadın hakları mücadelesinin ilk ateşi 8 Mart 1857’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 bin kadın dokuma işçisi tarafından yakıldı. Kadınların daha kısa mesai saatleri, yüksek maaş ve seçme hakkı talep etmesiyle başlattıkları grev büyük bir isyana dönüştü. Tekstil fabrikasında başlatılan grevde yangın çıkmasıyla 129 kadın hayatını kaybetti. 129 kadının bu mücadelede ölmesi diğer diğer kadınların dünyaya seslerini duyurabilmesi için bir imkan sağladı. Yaşanan acı olayın tarihi olan 8 Mart, tüm dünyada kadın hakları mücadelesini anmak için bir fırsat oldu. Günümüzde kadınlar günü bir kutlama olarak bilinse de bütün kadınlar eşit hak ve özgürlüklere sahip olmadıkça 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anma olarak kalacaktır. Bunu değiştirmek içinse gerekli bilince sahip olmak ve tarihi geçmişi bilerek aynı hataların günümüzde yapılmasına engel olmak gerekmektedir. 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi hemen ertesi senelerde değil 53 yıl sonra Danimarka’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda gündeme geldi. Böylece hayatını kaybeden kadınların anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi ancak 54 yıl sonra mümkün olabildi. Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin önergesi ile 1921’de düzenlenen Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda günün adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. Türkiye’de ilk kez 1921’de kutlanan 8 Mart’a 12 Eylül Darbesi ile ara verilse de 1984’ten bu yana 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya devam ediyor. Kadınların ve erkeklerin ekonomide, üretimde ve sosyal hayatta eşit hak ve özgürlüklere sahip olarak var olması için 8 Mart’ta verilen mücadelenin unutulmaması ve yaşatılması gerekiyor.

Mağazada Bul

Lokasyonum
Telefon Numarası *
Bir kod girin. *